2019 Canada Winter Games

February 15 - March 3, 2019 - Red Deer Alberta

UPDATES

The 2019 Canada Winter Games are in Red Deer, Alberta February 15- March 3. For updates on Oval Athletes at the Games be sure to check back here.

Oval Athlete Medal Count: 18

Paul Coderre (AB) - Team Pursuit* CWG Record

Hee Won Son (AB) - 500m ST

Cassidy Peterson (AB) - Team Pursuit

Matthew Laxton (ON) - Mass Start

Cezara Bere (AB) - Relay ST

Hee Won Son (AB) - Relay ST

Caitlyn Pelkey (AB) - Relay ST

Molly Young (AB) - Relay ST

Mathias Bathe (AB) - Relay ST

Matej Pederson (AB) - Relay ST

Brendan Yamada (AB) - Relay ST

Matej Pederson (AB) - 1500m ST

Matthew Laxton (ON) - 1500m & TP

Noah Bouma (ON) - Team Pursuit

Max Brant (ON) - Team Pursuit

Gibson Himbeault (ON) - Team Pursuit

Brendan Yamada (AB) - 500m ST

Alberta’s men and women speedskaters take silver in relay

Speedskaters credited hard training for Friday’s success

By Paul Cowley / Red Deer Advocate

READ STORY FROM RED DEER ADVOCATE

Silver Lining

Laxton caps three medal week with silver in Mass Start re-race; Yamada scores Canada Winter Games record

By Ryan Ohashi / Olympic Oval

READ MORE

Son & Yamada Score Hardware

Gold and Bronze medal performances highlight action packed day; Mass Start re-race set for Thursday on long track

By Ryan Ohashi / Olympic Oval

READ MORE

Coderre and Team Alberta skate to new CWG Record

Oval Program skaters Coderre, Peterson, Laxton and Pederson score hardware in first days of competition

By Ryan Ohashi / Olympic Oval

READ MORE

2019 Canada Winter Games Preview

27 Olympic Oval program athletes to participate in Canada Winter Games

By Ryan Ohashi / Olympic Oval

READ MORE

Headlines

Jonah at the Games

Meet our Oval social media Real Time Correspondent (and Oval Program athlete) Jonah Hurtubise IG: @JonahHurtubise

He's on location in Red Deer and feeding content throughout the games. Follow along on the Oval Social Media channels!

OVAL SOCIAL MEDIA

Olympic Oval 2019 Canada Winter Games Athletes

Long Track

Alberta

Paul Coderre, (Calgary, AB)

Cassidy Peterson (Canmore, AB) 

British Columbia

Eric Orlowsky (Prince George, BC)

Saskatchewan

Matthew Scutchings (Saskatoon, SK)

Manitoba

Ashley Hannah (Winnipeg, MB) 

Ontario

Alexa Annecca (Barrie, ON)

Noah Bouma (Ottawa, ON)

Max Brant (Niagra on the Lake, ON)

Rachel Freitag (Ottawa, ON)

Gibson Himbeault (Whitby, ON)

Sierra Johnson (Oakville, ON) 

Matt Laxton (Hespeler, ON)

Lily Weidemann (Ottawa, ON) 

Quebec

Rose Laliberté-Roy (QC)

 

Short Track

Alberta

Cezara Bere (Edmonton, AB)

Mathias Bathe (Calgary, AB)

Matej Pederson (Calgary, AB)

Caitlin Pelkey (Calgary, AB)

Hee Won Son (Calgary, AB)

Brendan Yamada (Calgary, AB)

Molly Young (Calgary, AB)

Team Alberta Oval Coaches: Cristina Lazarescu & Dustin Miller

British Columbia

Keanan St. Rose (Prince George, BC)

Craig Miller (Prince George, BC)

Marshall Shupe (Maple Ridge, BC)

Manitoba

Hunter Ullett (Winnipeg, MB)

Ontario

Sebastian Champagne (Brantford, ON)

Connor Rogerson (Ottawa, ON)